Pogosta vprašanja v zvezi s kanalizacijo
|
|
|
|
Za odgovor klikni na vprašanje. |
|
|
|
|
Kdo lahko prazni greznice in male komunalne čistilne naprave na območju občin Sežana, Divača, Komen in Hrpelje - Kozina?
Greznice in male komunalne čistilne naprave lahko na občmočjih občin Sežana, Divača, Komen in Hrpelje - Kozina prazni samo izvajalec javne gospodarske službe odvajanja in čiščenja odpadnih voda, Kraški vodovod Sežana d.o.o., ki poskrbi, da se prevzeto blato očisti na ustrezni čistilni napravi.
Odpadno vodo in goščo iz greznic je prepovedano odvažati prosto v naravo oziroma neposredno odvajati v površinske in podzemne vode.
Prepovedano je tudi praznjenje nepooblaščenim osebam s traktorskimi cisternami.
Praznjenje greznice oziroma MKČN lahko naročite na tel.št. 05/731 16 59.
Ugotovil sem, da imam polno greznico oziroma MKČN. Ali je praznjenje greznic in MKČN plačljivo?
V letu 2016 ste uporabniki v občinah Sežana, Komen, Divača in Hrpelje - Kozina pri obračunu vodarine v skladu z zakonodajo pričeli plačevati storitve, povezane z greznicami in MKČN, ki so obračunane na kubik porabljene pitne vode.
V praksi to pomeni, da zaradi plačila omenjene storitve, uporabnikom pripada enkratno praznjenje greznic in MKČN na tri leta. Ob sami izvedbi storitve pa uporabnik ne dobi računa. Praznjenje greznic se izvaja v skladu s Planom praznjenja, ki ga izdela Kraški vodovod Sežana d.o.o.
Kaj pa, če je potrebno greznico oziroma MKČN prazniti večkrat kot enkrat na 3 leta?
Pri naročanju praznjena greznic na območju občin Sežana, Komen, Divača in Hrpelje - Kozina, ki zahteva praznjenje izven Plana praznjenja, ki ga sprejme Kraški vodovod Sežana d.o.o., se storitev obračuna po veljavnem ceniku Kraškega vodovoda Sežana d.o.o., saj ta storitev ni vračunana v storitvah, povezanih z greznicami, ki jih plačujete pri obračunu vodarine na kubik porabljene pitne vode. V tem primeru uporabniku izstavimo račun za opravljeno storitev.
MKČN, ki se nahajajo na omenjenem območju, praznimo glede na potrebe praznjenja MKČN (tudi večkrat kot enkrat na tri leta) brez dodatnega zaračunavanja.
Že več let nismo praznili greznice, saj se ta nikakor ne napolni. Ali je kaj narobe?
Vsak lastnik mora greznice redno pregledovati. V kolikor je ta troprekatna greznica z iztokom v ponikovalnico, najverjetneje ni nič narobe.
Kdo je oproščen plačila storitev, povezanih z greznicami in MKČN?
Plačila storitev, povezanih z greznicami in MKČN ste opravičeni kmetje, ki ste vpisani v register gospodarstev (imate dodeljeno številko KMG-MID) in imate urejeno gnojno jamo.
Plačevanje teh storitev se vam ukine na podlagi podane podpisane VLOGE za oprostitev plačila storitev, povezanih z greznicami in MKČN.
Vlogi morate uporabniki priložiti:
- IZJAVO, da gnojevko, pomešano z goščo iz greznic in MKČN, uporabljate za gnojenje v skladu z Uredbo o uporabi blata iz komunalnih čistilnih naprav v kmetijstvu in
- IZJAVO, da blato iz greznic ali MKČN zmešate skupaj z gnojevko ter skladiščite najmanj šest mesecev pred uporabo za gnojilo v kmetijstvu.
Vlogo in obe izjavi najdete na naši spletni strani pod rubriko Obrazci.
Obvezna priloga zahtevka je tudi IZPIS iz registra kmetijskih gospodarstev.
Vgradil sem malo čistilno napravo. Kaj sedaj? Kaj naj storim, da se mi zniža plačevanje okoljske dajatve, ki se nahaja na obračunu vodarine?
Lastniki ste malo komunalno čistilno napravo po vgradnji dolžni prijaviti izvajalcu javne gospodarske službe odvajanja in čiščenja odpadnih voda, Kraškemu vodovodu Sežana d.o.o., najkasneje 15 dni po pričetku uporabe MKČN. To storite s podajo izpolnjenega obrazca Evidenčni list MKČN, ki ga najdete na naši spletni strani pod rubriko Obrazci.
Nadalje morate pri pooblaščenem izvajalcu obratovalnega monitoringa in prvih meritvah naročiti izvedbo prvih meritev, ki se izvedejo ne prej kakor v 3. mesecih in ne kasneje kot v 9. mesecih po prvem zagonu.
Pridobljeni izvid nam nato skupaj z izpolnjenim obrazcem "Poročilo o prvih meritvah za MKČN", ki je dostopen na naši spletni strani, pošljete na naš naslov.
Po prejemu ustreznih izvidov vam naslednji mesec pri obračunu vodarinne znižamo okoljsko dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda v višini 90%.
Sosedova greznica pušča in odplake tečejo na prosto. Ali je to lahko nevarno?
Obstaja velika verjetnost okužbe. Sosed naj sanira puščanje greznice, v nasprotnem primeru obvestite pristojne inšpekcijske službe.
Ali morajo res biti vsa gospodinjstva priključena na javno kanalizacijo?
Tam kjer je zgrajen javni kanalizacijski sistem za odpadne vode, se morajo vsa gospodinjstva v roku 6 mesecev po prejetem obvestilu o obveznem priklopu na javno kanalizacijo, ki ga prejmejo s strani občine oziroma izvajalca javne službe, priključiti na javni fekalni kanal ter opustiti greznico oziroma MKČN.
Kakšen je postopek za izvedbo priklopa na javno kanalizacijo?
Uporabnik mora izvajalcu javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih voda, Kraškemu vodovodu Sežana d.o.o., podati Zahtevek za priključitev na javno kanalizacijo, na podlagi katerega izvajalec izvede obvezni pregled priključka in izda soglasje za priključitev na javno kanalizacijo.
Ali lahko v javno kanalizacijo oziroma v greznico ali malo komunalno čistilno napravo odvržem kuhinjske ostanke in odpadna olja?
NE! V javno kanalizacijo in prav tako v greznico ter malo komunalno čistilno napravo ni dovoljeno odlagati:
- vlažilnih robčkov, nerazgradljivega papirja, palčk za ušesa
- tekstila
- šopov las
- kondomov, damskih vložkov, plenic
- olj in masti (mineralna olja, jedilna olja, masti,…)
- topil (bencin, topila za barve,…)
- gradbenih in drugih trednih odpadkov
- kislin
- soli v večjih koncentracijah
- gnojnice, umetnih gnojil
- pokošene trave, listja,
- močnih barvil, škropiv, zdravil, dezinfekcijskih srestev
- vode iz bazenov in jakuzzijev
Ali lahko priklopimo vode iz kuhinje direktno v MKČN?
Maščobe škodujejo delovanju MKČN, zato je potrebno vgraditi lovilec maščob in ga redno kontrolirati ter vzdrževati.
Ali je dovoljena gradnja nepretočne greznice?
Ne, razen v posebnih primerih, ki so določeni v Uredbi o odvajanju in čiščenju komunalne in odpadne vode (Ur.l. RS, št. 98/2015).