četrtek | 21 november |  2024

PRIJAVA NA SMS OBVESTILA

Prijava na KVS obvestila

OMREŽJE JAVNE INFRASTRUKTURE

Kataster omrežja javne infrastrukture

MERILNA MESTA IN ODČITKI

FOTOGALERIJA

POVEZAVE

Občina Sežana
Občina Hrpelje - Kozina
Občina Divača
Občina Komen
Občina Miren - Kostanjevica
Dežurna služba KVS • Vodovod 031 627 607 • Kanalizacija 051 398 979
Pogosta vprašanja v zvezi z vodovodom
  Za odgovor klikni na vprašanje.  
Kaj naj storim, če zaznam puščanje vode pred vodomerom?
V vodovodno omrežje, ki je v upravljanju Kraškega vodovoda Sežana ni dovoljen nikakršen poseg brez soglasja upravljavca. Če zaznate puščanje na omrežju KVS (pred vodomerom) obvestite o tem našo dežurno službo.
Kaj naj storim, če zaznam puščanje vode za vodomerom?
Instalacija za vodomerom je vaša last. Zaprite ventil za vodomerom in pokličite vašega inštalaterja, da vam okvaro odpravi.
Čigava last je vodomer oz. kdo upravlja z njim?
Vodomer ter hišni priključek (cevovod od glavnega cevovoda do vodomera) sta v lasti naročnika z njim pa upravlja in ga vzdržuje distributer vode. Stroške vzdrževanja vodomera in hišnega priključka v skladu z zakonom krije lastnik odjemnega mesta.
Ali lahko posegam v instalacijo pred vodomerom? Zaprem ventil pred vodomerom naprimer?
Z ventilom pred vodomerom lahko upravlja le distributer vode. Če opazite, da vam npr. pušča vodomer lahko zaprete ventil vendar o tem nemudoma obvestite distributerja oz. dežurno službo.
Od kje priteče voda, ki jo pijemo?
Odvisno na kater del omrežja ste priključeni. Sistem KVS je napajan iz več vodnih sistemov. Največji so Brestoviški, Nanoški in Bistriški ppravljamo pa še z lokalnimi vodovod Štjak, Branica, Barka in Mahniči.
Kakšen je postopek za pridobitev novega vodovodnega priključka?
Najprej se pozanimajte ali je na želeni lokaciji možna priključitev na javno vodovodno omrežje. Naslednji korak je vloga za vodovodni priključek in sklenitev pogodbe z upravljavcem vodovodnega omrežja nakar vas priključimo na vodovodno omrežje v skladu z veljavnimi pravilniki.
V večstanovanjski zgradbi imamo skupni vodomer po katerem se obračunava porabljena voda. Ali si lahko vgradimo vsak svojega in nato prejemamo račun po dejansko porabljeni vodi?
Če je več kot 50% stanovanj z ustreznimi vodomeri je obračun po vodomerih, ostali pa plačajo ostalo vodo po članih v skladu z novim stanovanjskim zakonom.
Rad bi izdelal namakalni sistem. Ali potrebujem poseben vodovodni priključek?
Če že imate kje v bližini vodovodni priključek in gre za manjši namaklani sistem (vrt, zelenica ipd.) se lahko priključite kar na obstoječi priključek. V kolikor načrtujete večji namakalni sistem (zalivanje trt, sadovnjakov ipd.) po verjetno potrebno izdelati večji priključek na cevovodu. Za pogoje in možnostjo pridobitve priključka za namakanje se posvetujte z distributerjem.
Imam obstoječi priključek v stari hiši, sedaj pa bi ga rad prenesel na novozgrajeno hišo. Kakšen je posotopek?
Pri distributerju pridobite soglasje za prestavitev ter izpolnite vlogo za prenos vodomer na drugo lokacijo.
Zanima način določitve "faktorja korekcije" in kolikšna je največja možna vrednost letega?
Faktor = razlika komulative internih in glavnega vodomera. Razlika se prišteje porabnikom proporcionalno na njihovo porabo (v istem deležu glede na osnovno). Faktor ni omejen.
Sumim, da vodomer ne deluje pravilno. Ali lahko naročim kontrolo vodomera?
Ob sumu, da vam vodomer nepravilno deluje lahko naročite kontrolo vodomera pri pooblaščeni organizaciji. V primeru, da vodomer deluje brezhibno in v skladu s pravilniki nosite vse stroške, ki so nastali zaradi kontrole vodomera sami (demontaža, montaža, kontrola …).
Slišal sem, da imate napravo za odkrivanje puščanja na cevovodu. Ali se lahko to napravo najame?
V dogovoru z našimi službami se lahko najame operaterja, ki je usposobljen za ravnanje z napravo in iskanje napak na cevovodu. Operaterja se plača po veljavnem ceniku KVS.
Zakaj pušča varnostni ventil pri vodnih grelcih - bojlerjih?
Voda se ob segrevanju razteza (2%), povratno varnostni ventil na bojlerju oz. ogrevalni napravi spušča vodo nazaj v instalacijo, vendar pa nepovratna loputa pri vodomeru ne dovoljuje povratnega toka vode. Rešitev je vgradnja raztezne sanitarne posode na interni instalaciji objekta.
Ali je števčnina enako števnina? V ceniku imate števnino, na računu zaračunavate števčnino?
Slovnično je pravilno »števnina« vendar, ker so občine v svojih aktih sprejele »števčnina« se sedaj pojavljata oba pojma. Gre pa v obeh primerih za isto zadevo
V ceniku za omrežnino imaste naveden priključek DN13 = ??
Prav tako je v uredbi definiran premer vodomera DN13. V stroki takega premera ne uporabljamo ampak so po standardih premeri definirani DN15, DN20, DN25 itd. Verjetno se je pojavil DN13, ker je nekdo enostavno preračunal ½'' (pol cole - palca) 0,5 x 25,4 = 12,7mm in zaokrožil na 13mm. Tudi tukaj gre za eno in isto zadevo.



STANJE SISTEMARSS Stanje sistema

Brez posebnosti
BREZ POSEBNOSTI
21.11.2024
Trenutno stanje na vodovodnem omrežju je brez posebnosti.
Legenda:
Nujno obvestilo
Nujno obvestilo
Obvestilo
Obvestilo
Novica
Novica
Razno
Razno
Arhiv obvestil stanja

POSTAVKE NA RAČUNU

Obrazložitev postavk na računu:
V primeru težav nam lahko pošljite sporočilo na e-mail podpora@kraski-vodovod.si.

ANKETA


Poletja se bliža koncu. Ali boste še varčevali z vodo?
Nima smisla, sedaj je vode dovolj
Da. Še bom varčeval
Če do zdaj nisem tudi sedaj ne bom

Poglej rezultate ankete

POGOSTA VPRAŠANJA

Kaj povzroča trdoto vode?

Trdoto vode povzročajo kalcijeve in magnezijeve soli v vodi. Skupna trdota predstavlja vsoto karbonatne in nekarbonatne trdote. Kot karbonatno trdoto označujemo prisotnost kalcijevih in magnezijevih ionov, ki tvorijo hidrogenkarbonate. Nekarbonatno trdoto predstavljajo ioni kalcija in magnezija, ki tvorijo kloride, sulfate in nitrate - soli obeh omenjenih ionov torej, ki so v vodi poleg hidrogenkarbonatov še prisotne. Trdoto vode izražamo kot vsoto množin kalcijevih in magnezijevih ionov in jo predstavimo kot vsebnost kalcijevega oksida (CaO). Enota, ki se najpogosteje uporablja za izražanje trdote vode, je nemška trdotna stopnja (1°N = 10 mg kalcijevega oksida na liter). Pitna voda na našem območju ima trdoto med 12 in 16°N, kar je običajno za pitno vodo in jo uvršča med srednje trde vode.

KAKO VARČEVATI Z VODO?

Zob in obraza si ne umivajte posebej, temveč to storite med prhanjem.